Home office při pandemii

Dobrý den,
na začátku pandemie jsme byli i rádi, že můžeme zůstat společně doma, nemuseli jsme vstávat a chodit do práce. Sedíme oba s přítelkyní i po večerech u počítače, pracujeme mnohem více, jelikož máme home office. Jsme si sice prostorově blíže, ale jinak mnohem vzdálenější. Naše rozhovory se smrskly na informace kolem vývoje situace. Vymýšlíme společně katastrofické scénáře, není nám v tom dobře. Nevím, jestli to chápete, vymizela radost, nemáme si moc co říct, jsme na sebe oba nepříjemní, podráždění.
Děkuji za odpověď

Karel T.

Dobrý den, pane Karle,
v souvislosti s virovou pandemií jsme ve zvýšeném stresu, zvláště pak, pokud sdílíme prostory bytu, na což jsme dříve nebyli zvyklí. Ztrácíme tak soukromí a pevný režim. Napětí, podrážděnost, ale také strach a nejistota jsou normální reakcí na takovou zátěž. Píšete, že jediné, o čem spolu mluvíte, jsou informace o vývoji situace a vymýšlení černých scénářů.

Důležitý je přiměřený výběr informací, stačí jednou denně z důvěryhodného zdroje jako je Státní zdravotní ústav nebo Krajská hygienická stanice, případně celorepubliková informační linka 1212. Udělejte si plán a strukturu toho, jak budete fungovat, na den, nebo i na týden. Zůstaňte v kontaktu s blízkými a dalšími lidmi, buďte aktivní. Vedle pracovních povinností se můžete zapojit například do některých dobrovolnických akcí. Pomoc druhým pomáhá i nám samotným. Pomáhat můžete materiálně, vlastní prací, sdílením zkušeností i komunikací s druhými. Přes komunikaci můžete ventilovat své strachy a nejistoty, ale zároveň si předávat zkušenosti, co funguje, co pomáhá.

Nezapomínejte na relaxaci, pokračujte s tím, co vám dříve fungovalo ve stresových situacích. Procházky v přírodě, pohyb, sportovní aktivity, pravidelný spánek, zdravá strava a pitný režim.

Pokud si potřebujete o situaci s někým promluvit, můžete využít telefonické konzultace s odborníky na telefonických linkách zřízených speciálně pro ty, které trápí karanténa, jako například psychoterapeutická linka Anténa na www.psychoterapie.cz, nebo projekt www.delamcomuzu.cz.

Přeji Vám hodně sil, psychické pohody a hlavně zdraví. Berme nastalou situaci jako příležitost se zastavit a najít v životě to opravdu důležité-)

Zdraví Majka Zlesáková

Psychoterapie - Mgr. Marie Zlesáková

► Více