Hubnutí a zdravý životní styl

Dobrý den,
již několik let se u mě střídá období kdy nejím, nebo se přejídám. Bylo mi asi 17 let, kdy jsem měla zdravotní obtíže, po hospitalizaci jsem zůstala doma a hodně jsem přibrala. Začala jsem zdravě jíst, hodně jsem zhubla, to se mi líbilo. Byla jsem ale hodně unavená, bez energie a nikdy to nevydrželo dlouho. Váha šla nahoru, zdravotně jsem v pořádku, ale mám špatné nálady, necítím se dobře psychicky. Můžete mi prosím poradit nějaké zásady, co je zdravé a co ne?

Děkuji Kateřina

Milá paní Kateřino,
děkuji za dotaz. Opakovaně zažíváte, že období, kdy se omezujete v jídle s přáním zhubnout střídá přejídání. Přichází pravděpodobně tzv. vlčí hlad, silná a nepotlačitelná touha se přejíst, přirozená odezva na období hladovění. Pozorujete psychické obtíže a zajímá vás, co je zdravé a co ne.

Rada, která v každém případě prospěje Vašemu zdraví, je dodržovat pravidelný jídelní režim. Zdravá strava by měla být pestrá, se zastoupením všech důležitých živin – tuků, bílkovina a sacharidů, minerálních látek a vitamínů, ale také přiměřená věku, zdraví, životnímu stylu i podmínkám, ve kterých žijeme. Nezdravé je vše, čeho je příliš a co má sklon ovládnout jídelní režim. Jednoduše řečeno - všeho moc škodí. Vzpomeňte si, jak jedli naše prarodiče…Více o zdraví prospěšných aktivitách se dočtete v tématech o zdravém životním stylu.

Píšete, že jste přibrala a necítíte se psychicky v pohodě. Více než otázce zdravých potravin, věnujte pozornost tématům, která mohou být za jídelními obtížemi skrytá jako např. nespokojenost s vlastním tělem, sebeúcta, nebo vztahové obtíže.

Pokud Vám tyto řádky přijdou smysluplné a chtěla byste svou situaci probádat, doporučuji si o tomto tématu promluvit více do hloubky. Pokud jste z Prahy a blízkého okolí, můžeme se domluvit na osobním setkání. V opačném případě napište odkud jste, pokusím se Vás nasměrovat na kolegy.

Mějte se krásně.

Majka Zlesáková

 

Psychoterapie - Mgr. Marie Zlesáková

► Více