Nadváha při užívání antidepresiv

Dobrý den, paní Zlesáková,
celý život trpím úzkostmi a již několik měsíců beru antidepresiva. Je mi lépe, ale přibrala jsem téměř 20kg. Vůbec se necítím dobře a rozhodla jsem se, že zhubnu. S korona virem jsem zůstala s dětmi doma, a tak jsem začala denně běhat, méně jíst a za dva týdny se mi podařilo zhubnout 10 kg. Začali se mi ale vracet stavy, kvůli kterým jsem začala brát prášky. Je to začarovaný kruh, poraďte mi prosím, jak z něho ven.

Markéta V.

Dobrý den, paní Markéto,
děkuji za dotaz. Chápu, že veliký nárůst váhy a nepříjemné pocity Vás vedou k rozhodnutí s tím něco udělat. Výkyvy nálad a zhoršení úzkostí mohou být v důsledku omezování jídelního režimu a rychlého snižování váhy.

Zvažte prosím konzultaci nutričního terapeuta, který vám se změnou stravování může pomoci. Úbytek váhy bude přiměřený a podaří se následně lépe udržet optimální váhu. Zmiňujete dlouhodobé úzkostné stavy, které se zlepšily díky užívání antidepresiv a zhoršily v době, kdy jste se zaměřila na hubnutí. Věřím, že s úpravou jídelního režimu obtíže postupně ustoupí. V opačném případě bych navrhovala konzultaci medikace s lékařem.

Chcete vystoupit ze začarovaného kruhu… Doporučila bych dlouholeté úzkostné stavy řešit souběžně s medikací také terapeutickou cestou, kde můžete hlouběji porozumět událostem v životě, které s rozvojem poruchy souvisí. Pokud jste z Prahy a blízkého okolí, můžeme se domluvit na osobním setkání. V opačném případě Vám ráda zašlu kontakty na kolegy v jiných městech.

Přeji Vám hodně sil

Majka Zlesáková

Psychoterapie - Mgr. Marie Zlesáková

► Více