Nerozhodnost

Zdravím,
před několika lety mi lékař řekl, že mám depresi. Dostal jsem antidepresiva a chodil jsem na terapii. Dnes už je neberu, ale jsem čím dál více nerozhodný. Nedávno jsem stál na náměstí kudy chodím často a nemohl jsem se rozhodnout, kterou cestou půjdu. Někdy mi dělá problém i jen to, co si mám vzít na sebe. V dětství mi rodiče říkali, že jsem jako zpomalený vlak. Může to s tím souviset?
Děkuji

Vašek Z.

Zdravím Vás také, pane Vašku,
děkuji za dotaz.

Klienti s depresivními obtížemi popisují situace, kdy jsou více či méně nerozhodní. To, že jim dlouho trvá, než se rozhodnou, nemá na svědomí pomalost jejich myšlení, ale snížený pocit vlastní hodnoty.

Možná i Vás napadá v takové situaci hned několik možností a každou velice důkladně zvažujete. Nedůvěřujete pak více vlastní schopnosti hodnocení. Můžete také nemít dostatek informací a bojíte se vzít na sebe odpovědnost za možné nesprávné rozhodnutí.
Věřím, že neprožíváte aktuálně těžké depresivní období. Můžete zkusit si sestavit v takové nerozhodné situaci přehled různých možností. U každé si uvést její klady a zápory, a ty pak zvažovat. Hodnoťte je nejen z hlediska důležitosti, ale také kolik vás bude každá stát energie, kolik radosti, případně starostí.

Jak jsem v úvodu krátce zmínila, bývá v pozadí nerozhodnosti téma sebehodnoty. Také pokud by se situace nelepšila, případně by se objevily depresivní příznaky, doporučuji obrátit se na psychoterapeuta, nebo lékaře, se kterými jste byl v kontaktu. Můžete jednoduše navázat na předchozí setkání a terapii.

Přeji vám, ať se daří dělat správná rozhodnutí😊
S přáním všeho dobrého

Majka Zlesáková

 

 

Psychoterapie - Mgr. Marie Zlesáková

► Více