Nespavost a problémy se spánkem

Dobrý den,
často slýchám od rodiny, že bych se měl s někým poradit. Hodně pracuji, snažím se sportovat, ale trvá mi velmi dlouho, než usnu. Chodím tedy spát později, ale moc to nepomáhá. Často se probouzím a nemohu usnout, stále myslím na práci a povinnosti.
Děkuji za odpověď.

Petr K.

Dobrý den, pane Petře,
jako první tip mně napadá, vyhradit si během dne čas pro přemýšlení nad problémy, které vám nedají spát.

Fajn, že kompenzujete pracovní zátěž pohybem. Alespoň 3 hodiny před spaním se vyhýbejte náročným fyzickým aktivitám, těžkým jídlům, nepijte kávu, čaj nebo energetické nápoje. Zkuste pití těchto nápojů omezit i během dne, jejich nadužívání může narušit váš spánek v noci. Důležité je také neuléhat k spánku ve stresu, neřešit závažné pracovní nebo osobní záležitosti, vyhýbejte se práci na počítači, tabletu, sledování TV nebo jiných elektronických médií.

Vhodná je příjemná, uklidňující koupel, relaxační hudba, procházka, nebo a jiné činnosti, které pomohou uvolnit tělo i mysl. Odborníci doporučují uléhat ke spánku v přibližně stejný čas ve všední dny i o víkendu, nezapomínat dobře ložnici vyvětrat, s teplotou mezi 18 a 20°C. Zkuste zatemnit okna, minimalizovat hluk i světlo a lůžko i ložnici využívat výhradně ke spánku nebo sexuálním aktivitám. Pokud se Vám nepodaří usnout do 30 min., raději vstaňte a zaměřte se na jinou, klidnou činnost, znovu ulehnout zkuste až při pocitu ospalosti.

Pokud obtíže budou přetrvávat i přes dodržování pravidel spánkové hygieny, doporučuji se poradit s lékařem o dalším postupu.
Ať se Vám podaří nad spánkem zvítězit😊
S přáním všeho dobrého

Majka Zlesáková

Psychoterapie - Mgr. Marie Zlesáková

► Více