Nízké sebevědomí

Dobrý den,
myslím, že za mnoha mými problémy ve vztazích je nízké sebevědomí. Poradíte mi prosím, co s tím?
Děkuji předem za odpověď.

Petra

Dobrý den, paní Petro,
obraz, který si člověk tvoří sám o sobě, pramení zčásti v našem dětství a dospívání, vzniká také v průběhu důležitých životních událostí, které v nás zanechaly většinou silné emociální zážitky. O pocitech viny a méněcennosti píšu více v tématu o sebevědomí.

S terapeutickou podporou se můžete v bezpečném prostředí k takovým vzpomínkám vrátit, podívat se na ně z jiného úhlu, případně s odstupem zpracovávat. Budovat zdravé sebevědomí můžete postupně také tím, že budete hledat a odstraňovat negativní způsoby myšlení, nadměrně přísné nároky na sebe a uvědomovat si své kladné stránky. V praxi to vypadá například tak, že postupně měníte blokující myšlenku z „jsem ustrašený“ na „cítím se nyní ustrašeně“. Vzpomeňte si také na konkrétní situaci, kdy se vám podařilo se s tímto pocitem vypořádat a co kladného vám to přineslo.

Zmiňujete obtíže ve vztazích. Klienti s nízkým sebevědomím často popisují, že ve vztazích rádi „čtou myšlenky“ druhých lidí a domýšlejí si, co si asi o nich myslí. Je vhodné se naučit otevřené komunikace a přestat se vyhýbat konfliktním situacím.
Praktický nácvik komunikace, zdravého sebeprosazování, nebo řešení konfliktních situací bývá na přání klienta součástí individuálních sezení. Pokud Vám předchozí myšlenky přišly smysluplné a jste z Prahy a blízkého okolí, můžeme se domluvit na osobním setkání. V opačném případě napište odkud jste, pokusím se Vás nasměrovat na kolegy.

Přeji hodně sil. Budovat sebevědomí je obtížné právě proto, že ho máme málo…

Majka Zlesáková

Psychoterapie - Mgr. Marie Zlesáková

► Více