Smysl života?

Dobrý den,
nemám důvod se cítit špatně, ale můj život mi připadá prázdný. Měla jsem vysněnou práci, ze které jsem odešla po dlouhém snažení na mateřskou dovolenou. Máme se dobře, bydlíme s manželem v rodinném domě u Prahy. Rozumíme si, podporuje mě ve výchově našich dětí. Jen mi říká, že jsem neustále nespokojená a často nervózní. Rodiče pohlídají, když potřebujeme. Nevím, jak takový čas vyplnit, nic mě nebaví. Napadají mě pak špatné myšlenky, co by se mohlo dětem stát, někdy mám i tlaky na hrudi a obtížně se mi dýchá. Asi je se mnou něco v nepořádku. Když mám špatnou náladu, do ničeho se mi nechce. Přitom je toho tolik, co musím zařídit. Napadá mě také, že bych nejraději všeho nechala, opustila manžela i děti a byla bych konečně sama. Potřebovala bych poradit, co dělat, abych neměla takové obtíže.
Děkuji

Katka S.

Dobrý den, paní Katko,
Děkuji za důvěru, se kterou se na mě obracíte. Popisujete prázdnotu, neklid a nespokojenost. Nemáte sílu ani chuť, potřebujete vyřídit nějaké záležitosti. Snažíte se dělat mnoho kroků pro spokojený život, máte podporu blízkých, ale současně nerozumíte svým pocitům.
Pocit nespokojenosti, nudy, apatie a prázdnoty popisuje V. Frankl jako tzv. existenční vakuum. Hledání smyslu života můžeme pociťovat jako duchovní tíseň, což není duševní choroba.

Po naplněném profesním životě může být i pro Vás vysněná mateřská dovolená velikou změnou. Váš čas i pozornost patřila dlouhodobě dětem a péči o chod domácnosti. Nyní nevíte, jak vyplnit volné chvíle. Vzpomeňte si, co Vám dříve dělalo radost, nebo pozvěte manžela na rande. Vztah je jako květina, která se musí zalévat a potřebuje světlo, protože by jinak uhynula😊

Píšete, že je toho mnoho, co musíte vyřídit. Mnohé se dá zvládnout postupně, krok po kroku. Velkou hromadu písku není také možno najednou přeházet. Začít těmi činnostmi, které vám v minulosti dělaly radost, platí také pro vyřizování záležitostí. Pokud je třeba udělat veliký úklid, nechat opravit kuchyňský přístroj, nebo dojet na úřad, vyberte jako první tu činnost, která je pro Vás nejpříjemnější. Při rozhodování by pak mohla například cesta na úřad dostat přednost, protože hned vedle je kavárna, kam jste dříve s kamarádkou ráda chodila. Nečekejte, až se budete cítit lépe. Když se odhodláte, věřím, že se Vám změní také nálada.

Špatné myšlenky, které doprovází tlaky na hrudi a obtížně dýchání, by si zasloužily větší pozornost. S terapeutickou podporou můžete myšlenkám a pocitům bezesmyslnosti lépe porozumět. Pokud Vám tyto řádky přijdou smysluplné a chtěla byste svou situaci probádat, můžeme se domluvit na osobním setkání.

S přáním všeho dobrého

Majka Zlesáková

Psychoterapie - Mgr. Marie Zlesáková

► Více