Špatné nálady a úzkosti

Zdravím,
potřebovala bych poradit, jak na špatné nálady a úzkostné pocity?

Petra K.

Dobrý den, paní Petro,
když máme špatnou náladu, často se hrbíme, svěsíme ramena, hrudní koš se zúží a pro dýchání nezbývá již mnoho prostoru. Vhodné jsou dechové techniky, které okysličují naše nervová centra, zklidňují naši mysl a mají vliv na naše dušení rozpoložení. Zkuste prohlubovat svůj výdech, který bude vždy delší než nádech, nebo se pomalu nadechovat s našpulenými rty (jako byste chtěla uchopit slámku). S nádechem si představujeme, že nadechujeme klid, uvolnění a sílu, s výdechem vydechujeme obavy, strach, stresy a napětí.

Stres a pocity vzteku vedou k napětí svalstva, které můžete uvolňovat protahovacími cviky, jógou nebo při progresivní relaxaci. Naštvání můžete ventilovat také dynamičtějším cvičením, jako například dupáním, případně boxováním do boxovacího pytle.

Vzpomeňte si, co Vám v minulosti pomohlo zvládat složité situace. Zavolejte někomu blízkému, poslouchejte hudbu, jděte na procházku do přírody, napište nebo nakreslete své pocity. Ne nadarmo se říká, že smích je nejlepší lék! Při smíchu se zvyšuje produkce hormonů štěstí a ty nám přináší dobrou náladu.

Zkusila jsem stručně popsat přístupy, které klientům nejčastěji pomáhají. Dělejte vše, co máte osvědčené, co Vám pomáhá😊

Pokud chcete svým emocím a náladám více porozumět, můžeme se domluvit na setkání, případně na online konzultaci. Ráda používám techniky všímavosti, nebo-li mindfulness, které nás učí díky plnému prožívání přítomného okamžiku zvládat lépe emoce a stres.

S přáním všeho dobrého

Majka Zlesáková

Psychoterapie - Mgr. Marie Zlesáková

► Více