Syndrom vyhoření

Dobrý den,
kolegové, ale už i šéfová mi v poslední době říkají, že jsem se změnila, jsem negativní, vyhořelá, ke klientům odměřená. Sama musím říct, že teď dělám více chyb a někdy mám chuť se klientům vyhnout. Nemám už tolik soucitu. Mnohem více než dříve jsem unavená, bolí mně hlava a bývá mi tak divně po těle. Nerozumím tomu, práce s lidmi mně vždy bavila, dávala smysl. Pracuji v sociálním zařízení a kvůli COVIDu pracujeme v jiném režimu než dříve, dlouho jsem díky tomu neměla delší volno. Co si o tom myslíte?
V.Z.

Zdravím Vás, 
děkuji za Váš dotaz.

Vaše profese je pro své zaměření pomáhat druhým náročná a vysilující práce. Nedostatek energie, psychosomatické obtíže, odosobnění ve vztahu ke klientovi jsou příznaky, které mohou opravdu ukazovat na stav vyčerpání spojený s prací, tzv. syndrom vyhoření. Je to stav psychického, někdy i celkového vyčerpání, doprovázený ztrátou motivace a vůle k práci. Vyskytuje se především u lidí, kteří pracují s jinými lidmi.  

Syndrom vyhoření nepřichází náhle, ze dne na den. Bývá výsledkem dlouhodobé pracovní zátěže. Zvláště pokud pracujete v sociálním zařízení, kde jsou v souvislosti s pandemií nastavena opatření, která přináší náročné pracovní podmínky s vysokou stresovou zátěží. Pokud chcete pomáhat druhým, měla byste dbát na mimopracovní aktivity, nepřetěžovat se, věnovat se takovým odpočinkovým aktivitám, které Vám dělají radost a přináší uvolnění. Důležité je mít dobré rodinné zázemí, blízké vztahy s přáteli, dále samozřejmě také dostatečný spánek a vhodnou životosprávu. Pokud se Vám podaří relaxovat nebo odpočívat ještě předtím, než se dostaví únava, můžete tak předcházet nežádoucím stavům vyčerpání.  Pokud se dostáváte do situací, kdy vás kolegové upozorňují na chyby, můžete využít také konzultace s jinými odborníky v rámci supervize. Ta by měla být v zařízení sociálních služeb k dispozici.

Pokud byste ráda situaci s někým probrala osobně a jste z Prahy, nebo blízkého okolí, můžeme se domluvit na osobním setkání, případně využít konzultaci online.

Přeji Vám pěkný zbytek léta a odpočinkovou dovolenou, pokud je stále před Vámi.
S přáním všeho dobrého.
Majka Zlesáková

Psychoterapie - Mgr. Marie Zlesáková

► Více