Pro mentální anorexii je typické úmyslné snižování a udržování nízké váhy omezováním jídla, a ne vždy je provázeno ztrátou chuti k jídlu. Klientky popisují strach začít jíst normálně, obávají se, že zase přiberou. Cítí se obézní, i když mají podváhu. Mají zkreslené představy o proporcích svého těla a vtíravé myšlenky na udržení podváhy.
Tělesná váha udržována nejméně 15% pod předpokládanou váhou vyjádřenou Queteletovým indexem hmoty těla, tzv. BMI – body mass indexem. Snižování příjmu kalorií dosahují také nadměrným a nepřiměřeným cvičením, zvracením nebo průjmy s pomocí projímadel nebo jiných prostředků a léků. Často se váží, překonávání hladu je pro ně vítězství, vyžívají se v nízkokalorických jídlech, které si chystají a konzumují nejraději samy. Podváze a podvýživě se organismus brání zvýšenou touhou jíst, tzv. vlčí hlad. Roste zájem o jídlo, které se stává i předmětem nočního snění. Když se stane, že neodolají a začnou jíst, nedokážou přestat a přejí se. V 30–50 % případů mentální anorexie plynule přejde v mentální bulimii.
Kvůli nedostatečnému příjmu živin bývají přidružené vážné zdravotní obtíže jako je únava, slabost, nespavost, deprese doprovázené sebevražednými myšlenkami, zácpa, ztráta menstruace, sexuálního apetitu, vypadávání vlasů, problémy s pletí, neustále studené ruce a nohy, zpomalený tep srdce, nízký krevní tlak, kosti jsou křehké a srdce slabé.
Problémy s jídlem se často vyskytují v souvislosti s pitím alkoholu. Sklenička vína může pomáhat odstraňovat pocit hladu, nebo být na lačno rychlým zdrojem energie. Slouží také jako únik od nepříjemných pocitů spojených s vnímáním svého těla, strachu z jídla nebo pocitů samoty, zahnání nudy nebo snížení tělesného napětí. Velmi rychle se tak tvoří závislost na alkoholu.
Nadměrný zájem o dokonalé tělo, tělesné proporce, abnormální jídelní návyky a excesivní cvičení spojené se zneužíváním steroidních hormonů se u mužů nazývá bigorexie. Mužská varianta mentální anorexie je provázena obsedantními myšlenkami na vlastní svalstvo, která se popisuje někdy také jako Adonisův syndrom.
Poruchy příjmu potravy jsou zdraví a v mnoha případech i život ohrožující onemocnění, proto důrazně doporučuji konzultaci s lékařem. Prioritou v léčbě je obnovit stravovací návyky, zvýšit tělesnou hmotnost a řešit přidružené zdravotní obtíže. Pokud bude Váš zdravotní stav stabilizovaný, můžeme v individuální terapii hledat příčiny vašich problémů, pracovat na myšlenkách udržujících obtíže, na své sebeúctě a vztahových obtížích.