Záchvatovité přejídání a terapie

Záchvatovité nebo-li psychogenní přejídání je nejčastější poruchou příjmu potravy. Projevuje se nadměrnou konzumací jídla bez ohledu na potřeby těla a pocity hladu či sytosti, dále také pocity ztráty kontroly a bažení po jídle podobné touze po drogách. Záchvaty přejedení se vyznačují spíše častým jedením než velkým množstvím jídla, které je ale výrazně větší, než by většina lidí zkonzumovala.

Nedochází ke zvracení, nadužívání projímadel nebo nadměrnému cvičení jako u mentální bulimie, ale k držení drastických diet, které dále zhoršují potřebu přejíst se. Doprovází je pocity studu, viny, znechucení nad sebou samým.

Přejídání je často spojeno s obezitou či nadváhou, vysokým cholesterolem, problémy se žlučníkem, vysokým krevním tlakem, zvýšeným cukrem v krvi, únavou při fyzické aktivitě a velikou zátěží pro klouby.

Jelikož pro úspěšnou léčbu je zásadní, když je porucha včas podchycena a správně rozpoznána, doporučuji konzultaci s lékařem. Cílem léčby je zlepšení zdravotního stavu, získání optimální hmotnosti a jejího udržení bez drastických diet a hubnutí.

Jídlo bývá používáno k regulaci nepříjemných pocitů jako je napětí, sebelítost, vztek, nuda nebo způsob jak se vyrovnávat se zátěžovými situacemi. V individuální terapii si s terapeutickou podporou  můžete lépe uvědomovat konflikty, které ovlivňují váš život, naučit se řešit své problémy žádoucím způsobem, nespojovat je s jídlem, nebo zaměřit se na sebeúctu. Pokud jídlo bylo pro vás způsobem, jak se vyrovnávat s negativními poicty, doporučuji také skupinovou terapii, zaměřenou na práci s emocemi

Psychoterapie - Mgr. Marie Zlesáková

► Více