Mentální bulimie a terapie

Rozdíl mezi anorexií a bulimií, která se projevuje přejídáním střídaným hladověním a zvracením, nemusí být vždy zřejmý, zvláště při dlouhodobém průběhu. Mentální bulimie začíná později a v mnoha případech se vyvíjí z mentální anorexie. Hladovění přináší nedostatek energie a některých základních živin. Silná a nepotlačitelná touha se přejíst může být pak odezvou obživného pudu na přirozenou potřebu nasycení.

U mentální bulimie přetrvává neřešená nespokojenost se svým tělem, strach z jídla a přibírání, snaha držet dietu a hubnout. Jídlo je zpočátku vnímáno jako příjemné, pomáhá zmírnit negativní pocity jako smutek, strach, nebo podrážděnost. Výčitky svědomí, znechucení ze sebe vedou klientky po orgiích s jídlem ke zvracení, kompenzaci cvičením nebo užití projímadel. Vyvolávané zvracení s sebou přináší psychickou i fyzickou úlevu od množství snědeného jídla, ale vede k silným pocitům viny, depresi a následně k dalšímu a dalšímu přejídání. Depresivní příznaky často pramení z vyhladovění, nebo z pocitů studu ze zvracení a přejídání, a obvykle vymizí, pokud se podaří stabilizovat příjem potravy. Zvracení navíc s sebou nese i vážné zdravotní následky jako je ztráta elektrolytické a chemické rovnováhy v těle, zácpa, žaludeční vředy, dehydratace, záněty zažívacího traktu, poškození zubní skloviny, narušení metabolismu, poškození srdce a životně důležitých orgánů.

Problémy s jídlem se často vyskytují v souvislosti s pitím alkoholu. Sklenička vína může pomáhat odstraňovat pocit hladu, nebo být na lačno rychlým zdrojem energie. Slouží také jako únik od nepříjemných pocitů spojených s vnímáním svého těla, strachu z jídla nebo pocitů samoty, zahnání nudy nebo snížení tělesného napětí. Velmi rychle se tak tvoří závislost na alkoholu.

Při podezření na mentální bulimii doporučuji kontaktovat lékaře a domluvit se na vhodném postupu léčby. Pokud bude Váš zdravotní stav stabilizovaný, můžeme v individuální terapii hledat příčiny vašich problémů, ale také cesty, jak přijmout své tělo takové, jaké je. Zaměříme se případně na vztahové problémy, které mohly stát u vzniku poruchy, nebo se v jejím průběhu rozvinout. Častým tématem bývá také sebeúcta a hledání smysluplného využití volného času. Pokud jídlo bylo pro vás způsobem, jak se vyrovnávat s negativními pocity, doporučuji skupinovou terapii, zaměřenou na práci s emocemi. Cílem léčby je vylepšit zdravotní a psychický stav, naučit se jíst pravidelně a přiměřeně, ale také vyrovnávat se zátěžovými situacemi a nespojovat je s jídlem.

Psychoterapie - Mgr. Marie Zlesáková

► Více