Zdravý životní styl

Pár rad a doporučení, aby zdravý životní styl byl doopravdy ve prospěch našeho zdraví.

Zdravá výživa je především pravidelná a pestrá strava, se zastoupením všech důležitých živin – tuků, bílkovina a sacharidů, minerálních látek a vitamínů, ale také přiměřená vašemu věku, zdraví, životnímu stylu i podmínkám, ve kterých žijeme. Naopak nezdravé je vše, čeho je příliš a co má sklon ovládnout jídelní režim. Všeho moc škodí. Vyhýbejte se výživovým dogmatům na téma, co je a není zdravé. Vzpomeňte si, jak jedli naše prarodiče… Pro posedlost zdravým životním stylem se vžil název „ortorexie“.

Život se netočí kolem jídla a potravin. Je zdrojem energie, abychom mohli aktivně a smysluplně žít. Jídlo by nemělo být náplní Vašeho života.

Nezapomínejte na pravidelný a přirozený pohyb. Když můžete, choďte pěšky, vydejte se na procházku do přírody, nebo sportujte. I tady ale platí, že všeho moc škodí. Každodenní náročné cvičení bývá často kompenzačním mechanismem u poruch příjmu potravy a je návykové stejně jako drogy.

Naučte se lépe zvládat stres. Nadměrná stresová zátěž nám škodí a způsobuje mnohá onemocnění. Pomáhá klidné a hluboké dýchání, pobyt v přírodě, nebo činnosti, které Vám dovolí vypnout a odpočívat.

Více odpočívejte a relaxujte při činnostech, které máte rádi. Ať už o samotě (četba, poslech hudby, atd.), nebo s přáteli.

Najděte si každý den chvilku jen pro sebe, dělejte jen to, co máte rád/a.

Říká se, že smích prodlužuje život. Navíc minuta smíchu prý dokáže nahradit 45 minut relaxačního cvičení.

Přistupujte k životu s pozitivním přístupem. Možná znáte přísloví o lidech, kteří vidí hrnek poloplný a druzí zase poloprázdný? Ti, kteří ho vidí jako "napůl plný", žijí zdravější, šťastnější a úspěšnější život.

Vyvarujte se jakýchkoli závislostí, ať už se jedná o cigarety, kofein, alkohol, návykové látky či cokoliv jiného.

Choďte spát přibližně ve stejnou dobu. Kvalitní spánek vám dodá potřebnou energii.

Nedaří se Vám zvládat stresové situace a neumíte odpočívat? Součástí psychoterapeutického poradneství je praktický nácvik dechových cvičení, relaxačních, nebo meditačních technik. Zapojit se můžete také do skupiny zaměřené na práci se stresem a zvládání emocí.

Psychoterapie - Mgr. Marie Zlesáková

► Více